Bulvių auginimo patarimai Jūsų lauke

Pravers žinoti, kad bulvės yra labai jautrūs agrometeorologinėms ir auginimo sąlygoms augalai, todėl auginimui geriausiai pasirinkti veisles iš Lietuvos sąlygoms tinkamiausių augalų veislių sąrašo (49). Jos išbandytos keturiose augalų veislių tyrimo stotyse ir atrinktos kaip tinkamiausios iš daugelio kitų veislių, tirtų ūkinio vertingumo bandymuose. Visos yra derlingos, ir vos ne kiekviena turi specifinių kokybės savybių. Todėl pasirenkant reikia gerai žinoti, kokios veislės Jums reikia, kitaip sakant, žinoti savo reikalavimus veislei. Vienas veisles pasirinksite sunkesnėms, kitas – lengvesnėms žemėms. Vienas veisles pasirinksite norėdami pardavinėti prekybos centrams ar turguje ankstyvas bulves, kitas – pardavinėti žiemos pabaigoje ar pavasarį (ilgas ramybės periodas). Vienas – prekybos centrams salotų gamybai (silpno suvirimo), kitas – gaminti bulvėms „fri“. Skirtingos veislės – krakmolo ar traškučių gamybai. Yra specialios veislės, tinkamos ruošti ir pardavinėti plautas bulves. 0 kur dar bendra prekinė gumbo išvaizda, gumbo luobelės spalva, gumbo forma, akučių gilumas, minkštimo spalva, skonis ir kt.

Apsisprendę – ieškokite sėklininkystės ūkiuose, kurie turi Jūsų reikalavimus atitinkančias veisles, be to, kuri geriausiai atitinka Jūsų kitas galimybes. Juolab, kad veislė dar geriau prisitaiko prie mūsų sąlygų, kai jos sėkla išauginama Lietuvoje.

Lietuvos Valstybinio augalų veislių tyrimo centro agronomė:
Valerija Banislauskienė

Agrotechnikos ABC

DIRVOŽEMIS. Bulvės mėgsta lengvesnį, gerai aprūpintą drėgme, žemo humusingumo, be mėšlo bei komposto dirvožemį. Šiame lauke bulvės turi būti augintos ne mažiau kaip prieš 4 metus.

SĖKLA. Sodinti tik specialiai išaugintą ir sertifikuotą bulvių sėklą. Išauginta savo ūkyje iš maistinių bulvių sėkla derlių gali sumažinti net iki 50 %, prarandama derliaus kokybė.

SĖKLOS PARUOŠIMAS.
Labai ankstyvų veislių, kaip Catania, Anuschka, Red Sonia bulvių sėkla patartina sudaiginti 10 – 20° C temperatūroje bei dienos šviesoje, kol išauga 1 – 2 cm tamsiai žali daigeliai. Tai užtrunka 5 -7 savaites. Patartina atlikti 2 - 4 dienų temperatūrinį stimuliavimą (20 – 25° C). Sodinimui optimalus daigelių ilgis – 1 - 2 mm. Sodinimo metu minimali dirvos temperatūra - 8° C.

SODINIMAS. Labai svarbu teisingai išlaikyti atstumus tarp gumbų eilėje (30 – 35 cm) ir tarp eilių (65 – 85 cm). Bulvės sodinamos į sausą ir šiltą dirvą.

Bulvių sodinimas

Būtina:
- purios žemės sluoksnis po gumbu;
- kuo platesnė vaga;
- teisingi atstumai tarp gumbų.

TRĘŠIMAS. Ypatingai svarbus subalansuotas ir pakankamai azotu aprūpintas tręšimas, kuris atliekamas prieš sodinimą arba sodinimo metu. Bulvės greitai reaguoja į per mažą arba per didelį azoto kiekį, nuo ko priklauso ne tik derliaus kiekis, kokybė, bet ir blogai išsilaiko sandėliuojant. Mėšlą arba kompostą reikia atiduoti prieš sėliams arba visai jo atsisakyti. Su mėšlu į dirvą įnešama ne tik piktžolių sėklos, ligų sukėlėjai, tačiau sunku prognozuoti, kada jis mineralizuosis. Šio proceso metu perteklinis azotas nitratų forma gumbuose kaupia kenksmingas medžiagas, mažėja krakmolingumas, blogėja suvirimas (tamsėja) ir skonis. Be to, nuo per didelio azoto kiekio lėtėja gumbų brendimas, blogėja prekinė išvaizda, gumbai blogai išsilaiko sandėliuojant.
Patartinas trąšų sudėties balansas: N:P:K+ Mg -12:12:17 + 2.

PRIEŽIŪRA.
Pasėlių apsaugoje smulkmenų nėra. Lietingais metais daug rūpesčių kelia bulvių maras. Svarbu tinkamas dirvos parinkimas, pasėlių tankumas, vagų vėdinimasis, tręšimas (vengti mėšlo), dirvožemio tyrimai (karantininiai objektai – nematodai). Prieš bulvių marą reikia laiku nupurkšt kontaktiniais bei sisteminiais fungicidais.

ATKREIPTI DĖMESĮ!

Laiku užkirsti maro išplitimą. 3 savaites prieš derliaus nuėmimą pašalinti bulvienojus.

DERLIUS. Derlius nuimamas, kai luobelė pilnai sutvirtėjusi, esant 15 – 20° C. Patartina 1 – 2 valandas gumbus padžiovinti saulėje, vengti mechaninių pažeidimų, gerai vėdinti džiovyklose. Nelaikyti bulvių plastikiniuose maišuose, nes nuo drėgmės kondensato gumbai šlampa, pradeda pūti.
Tikime Jūsų sėkme – pasirinkus mūsų bulvių veisles.

Pagarbiai agronomas
Jonas Valaitis